Minden bizonnyal Te is találkoztál már hasonlóval.
Névtelen poszt kerül ki a facebookra egy profiltól aki lehet özvegy Kínlódó Károly bácsi is a Kanapéveterán utca 69-ből, mert soha nem fogod megtudni valójában ki is írta a bejegyzést, hiszen általában nem ok nélkül nem vállalja az arcát!
Természetesen itt most nem feltétlenül azokról van szó akik valamilyen megmagyarázható okból süllyednek a névtelenség mocsarába, teszem azt felvetted a szomszédot, ahogyan épp a közös szomszéd amúgy édes kis cicáját mérgezi meg és nem akarod, hogy tudja az a nyomorult, hogy miattad bukott le, de igazságot akarsz szolgáltatni a kínok közt kimúlt macseknak.
Nem.
Azokról van szó akik (és ebből a szempontból szinte mindegy, hogy a kommentszekcióból bújnak elő vagy ők a posztok szerzői), még a posztjuk/véleményük megírása előtt tudják, hogy orbitális baromság amit ki fognak lökni magukból és nem akarják, hogy az ismerősök most már biztosan tudják, amit eddig csak sejtettek, hogy Ő, egy szaporodásra képes két bites idióta…
Érezni némi gyűlöletet a leírt szavaimban?
A megvetés találóbb ebben az esetben, mert mindig is gyűlöltem, ha valaki nem állt ki maga mellett akkor is ha baromságot csinált, illetve ha nem volt hajlandó tanulni a saját vagy mások hibájából.
Persze, jöhet a vád, hogy de hisz ez a „blog” is névtelen!
Nem az, csak ez egy, mondjuk úgy brand, de inkább egy szárnypróbálgatás.
Mellesleg szevasz, Tibor vagyok és hódítani nem akarok. 😊
De térjünk vissza a névtelenség mocsarába.
Valóban egyre több és több olyan facebook poszt jön létre ahol arcukat nem vállaló kanapé szamurájok tűznek össze kilétüket titkoló karosszék nindzsákkal, a semmin.
Mintha az internet egy részén kialakult volna egy párhuzamos világ, ahol az önjelölt igazságosztók mind láthatatlan köpenyben járnak – és épp ettől érzik magukat feljogosítva arra, hogy mások szemébe mondják azt, amit a való életben valószínűleg le sem mernének írni egy cetlire.
Ha valakinek van egy véleménye – legyen az bármilyen erős, bármilyen határozott –, akkor az elvárható minimum, hogy vállalja is azt. Hogy kiálljon mellette. Hogy legyen neve, arca, felelőssége. Mert egy vélemény, amelynek nincs gazdája, az nem meggyőződés.
Az legfeljebb egy kidobott kő a sötétből.
Mit árul el rólad, ha névtelenül gyűlölködsz?
A pszichológia már régóta foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy ki az az ember, aki névtelenség mögé bújva ontja magából a gyűlöletet. A kutatások válasza nem éppen hízelgő.
A pszichológusok által legtöbbet vizsgált személyiségmodell az úgynevezett „Sötét Triász” – három vonás, amelyek erősen összefüggenek az online gyűlölködéssel:
Pszichopátia (érzelemmentesség, empátia hiánya), Machiavellizmus (mások tudatos manipulálása személyes haszonszerzés céljából) és Nárcizmus (önnön fontosságának eltúlzott érzete).
A kulcsfogalom az online gátlástalanítási hatás: a névtelenség felszabadít minket a szociális normák betartásának vélt kötelezettsége alól.
Vagyis nem feltétlenül arról van szó, hogy ezek az emberek alapvetően rosszak – hanem arról, hogy az arc és a név nélküliség előhozza belőlük azt, amit egyébként elfojtanának.
Sokan közülük tehetetlennek vagy láthatatlannak érzik magukat a mindennapokban.
A kommentszekció az egyetlen hely, ahol hatalmat éreznek – még ha ez a hatalom csupán annyi, hogy megbántanak valakit.
Jellemző még az extrém nárcizmus, a nagyzolás, az önimádat – ami az online térben dominancia- és hatalomigényként jelenik meg.
Szerinted ez egy egészséges látlelet egy egészséges lélekről?

