D.A.R.P.A
Nem tudom ismerősen cseng-e a név, de ha igen, ha nem, kösd be magad, ülj le a seggedre és készülj fel egy utazásra.
De vigyázz ez az út is rázós lesz.
Sőt, talán eddig a legrázósabb.
Szóval 1958-ban, miután a csúnya, gonosz szovjetek, felküldték szerencsétlen Lajka után a Szputnyik nevű technológiai csodát, az USA nem akarta, hogy a hadiipari fölényét elveszítse, ezért megalakult az akkoriban még csak ARPA néven futó cég, azaz az Advanced Research Projects Agency.
Igen, ez is egy ügynökség és ez is egy amerikai ügynökség, és a többi már borítékolható is.
De haladjunk csak sorjában.
A Fejlett Kutatási Projektek Ügynöksége, rengeteg dolgot fejlesztett az elmúlt 60+ évben amelyet Te is használsz nap mint nap, miközben 1972-ben megkapta a Védelmi jelzőt is.
Így lett a már ma is ismert DARPA. (Defense Advanced Research Projects Agency)
Ennek az egy kis, mindösszesen 240 dolgozót számláló cégnek gyakorlatilag globális hatása van az emberek életére (és halálára!) és a mindennapjainkra.
Olvasod most ezt a bejegyzést?
Nyilván.
Függetlenül attól, hogy milyen platformon olvasod, azt a DARPA fejlesztette ki, legyen szó bármiről amiben mikrochip van, mobiltelefonról, laptopról, pc-ről.
Ha hangfelismerés, érintőképernyő, akkumulátor van abban a kütyüben amit használsz, azt a DARPA fejlesztette.
Vagy ott van az internet.
Bizony!
Tudtad, hogy az Internet eredetileg ARPANET néven futott 1969-ben?
Úgy ám.
A DARPA nem csak védelmi célokra lett létrehozva, a „védőpajzs” mellett fegyver is, hiszen meglehetősen fejlett fegyvereket, fegyverrendszereket is „köszönhetünk” neki.
De képzeld csak el, hogy éjjel, a sötétben autókázol és eltévedsz. Nem is oly rég, ilyen esetben elővetted volna az autós térképedet és megpróbálod beazonosítani, hol vagy, majd ez alapján megpróbálsz eljutni, oda ahová szerettél volna.
Ma persze már ezen csak nevet a modern kor elkényelmesedett állampolgára, hisz a zsebében van a nála is okosabb telefon, melybe csak bepötyögi, vagy bemondja a címet ahová el szeretne jutni és violá, máris odavezeti a Globális Helymeghatározó Rendszer, amit GPS (egyes dialektusokban csipiesz) néven cipelsz magaddal Te is.
Én is ezt használom minden nap, sőt kényelmességből, még azt is engedélyeztem neki, hogy tárolja, mikor, merre jártam. Nem ez a legokosabb dolog amit valaha is műveltem, ezt bevallhatom.
De képzeld, a DARPA sötét oldala is létezik.
Nagyon sötét oldal ez.
Tudtad például, hogy kifejlesztettek „növényvédő, gyomirtó” szereket is?
Egy egész szivárványra való van nekik, amelyből egyet biztosan ismersz, vagy valahol hallottad már, mert a szivárvány színeiről elnevezett „ágensek”; ügynökök egész híresek.
Ott van a Kék, vagy a Lila ágens, és ott van a hírhedt Agent Orange!
Ez a szer (mint a többi is) a szállítására szánt műanyag hordóra festett színes csíkról kapta a nevét.
Ez esetben a csík (soha nem találod ki) narancssárga volt.
Ez a növényvédő szer nem igazán arra készült, hogy a növényeket védje a kártevőktől vagy a gyomoktól.
Sokkal inkább a növényzet teljes elpusztítása volt a célja. Az alap ötlet az volt, hogy a Vietnámban állomásozó (megszálló) amerikai katonák ellen harcoló helyi milíciákat megfosszák a sűrű dzsungel által nyújtott fedezéktől. A katonáknak azt mondták a szer ártalmatlan és csak a növényzetben tesz kárt, de őszintén, ki hiszi azt el, hogy nem lesz semmi baja, ha lepermetezik egy olyan anyaggal ami szinte azonnal megöli a növényzetet, és a második használatra még a termőföldet is terméketlenné teszi és a talajvizet is hosszú évtizedekre beszennyezi!
A probléma gyökere a gyártás során keletkező TCDD vegyület volt, amely miatt az első permetezést követő pár napban a fák levelei lehullottak és a teljes növényzet elhalt, majd nem sokkal később a fák maguk is elhaltak. És nem ejtettem még szót arról, hogy ez mit okozott az egyéb, komplexebb élő organizmusokban, például az emberekben.
A dioxin (TCDD) miután bejutott, nem ürül ki csak úgy a szervezetből, hanem eltárolódik a zsírszövetekben és szisztematikusan mérgezi a testedet. Ennek eredményeképpen rákos megbetegedések, fekélyes bőrbetegségek, idegrendszeri és hormonális zavarok jelentkeztek azoknál, akik közvetlenül érintkeztek ezzel a méreggel. Csak jelzésképpen, ez több tízezer amerikai katonát és több millió vietnámit érintett. Olyanokat is, akiknek semmi köze nem volt az egészhez, csak épp a „tűzvonalban” éltek, de a saját kormányuk nem tett különbséget vietkong és földművelő, vietkong és amerikai katona között. Ők a járulékos veszteségek.
Majd jöttek a későbbi genetikai elváltozások…
Mert a dioxin mutagén anyag is! Nem olyan, mint amilyet a Tini Nindzsa Teknőcök kaptak, nem!
Az elkövetkezendő harmadik generációnál is tapasztalhatóak szép számmal, súlyos fizikai, fejlődési rendellenességgel és kognitív zavarokkal született gyermekek.
És hogyan reagálta ezt le a DARPA és az amerikai kormány?
Minden tanulmány és figyelmeztetés, megrovás ellenére is használták ezt a szert, összesen kb. 76 millió litert permeteztek repülőkről, hajókról, teherautókról vagy akár gyalogosan is 50x-es koncentrációban ahhoz képest, amelyet normál mezőgazdasági körülmények között használtak.
És dacára annak, hogy az Agent Orange megölte a dzsungelt és az embereket/állatokat nem csak ezt tette. Embereket kínzott egy életen át.
Az Agent Orange idővonala pár mondatban.
1961-ben kezdték használni.
1965-ben kimutatták, hogy dioxint tartalmaz, mégis használták.
1967-ben egy tanulmány bebizonyította, hogy a dioxin, születési rendellenességeket (is) okoz, mégis használták!
1969-ben egy Védelmi Minisztériumi jelentés elismerte, az Agent Orange katasztrofális, egészségügyi kockázatát. Mégis használták!
1970-ben felszólították Nixon elnököt, nyilvános tiltakozás keretében, hogy tiltsa be a szer további alkalmazását. És még minidig használták.
1971-ben leállították a permetezést, de akkorra már a károk szinte felbecsülhetetlenek és a pusztítás visszafordíthatatlan volt.
A háború szabályai szerint a hadifoglyok emberi bánásmódban kell részesüljenek, és a mérgező anyagok háborús használata, valamint a civil lakosság elleni háborús tevékenységek, háborús bűnnek számítanak.
1907-ben Hágában az USA is aláírta azt az egyezményt, mely többek között a mérgek háborús célra történő használatát is megtiltotta. Az Agent Orange pedig ugye egy méreg!
Ez azt jelentette, hogy háborús bűn volt a használata?
Nem! …
Az USA ugyanis kijelentette, hogy az AO nem méreg, hanem egy gyomirtó szer…
A paktum pedig nem említi specifikusan a gyomirtó szereket.

Az 1949-es Genfi egyezmény kifejezetten tiltja a kémiai anyagok fegyverként történő alkalmazását.
Szóval az AO használata háborús bűn volt?
Nem!
Hisz ez NEM KÉMIAI ANYAG, hanem gyomirtó szer… hagyok időt arra, hogy ezt feldolgozd.
A Genfi egyezmény kimondja, hogy civileket és a civilek tulajdonát képező termőföldeket, szándékosan támadni tilos!
Az Agent Orange használatával viszont célirányosan támadtak olyan civil termőföldeket és személyeket, akik semmilyen katonai agresszióval nem voltak kapcsolatba hozhatóak, mint már említettem. És ez vajon háborús bűn volt?
Nem!
Persze adódik a jogos kérdés, hogy miért is nem!
Nos az Amerikai Egyesült Államok ezt azzal magyarázta, hogy a szándékuk (…) nem a civil lakosság és területek támadása volt, ők csak az ellenálló erők fedezékét és élelmiszer ellátási láncát akarták tönkre tenni…
Tudod, mint amikor a bully Pistike az ovi udvarán elgáncsolja a pápaszemes Rozit de azt mondja az óvónőnek, hogy nem direkt csinálta, csak épp kinyújtotta alábát mikor a Rozi pont arra járt.
Eljött az 1977-es év, amikor újra Genfben, egy új paktumot írt alá újra az USA is, amely specifikusan megtiltja a kemikáliák és gyomirtó szerek harcászati felhasználását!
De természetesen az okozott szenvedés és károk miatti felelősségét továbbra sem volt hajlandó beismerni!
1984-ben viszont amerikai veteránok beperelték a gyomirtószergyártó cégeket, akik 180 millió dollár megfizetésében egyeztek ki, amely nem KÁRTÉRÍTÉS, hanem a veteránok megsegítése… (jutnak eszembe jelzők amikor ezt írom)
2004-ben Jill Montgomery a Monsanto vállalat akkori szóvivője egy állásfoglalásában ezt mondta:
„Megértjük azokat az embereket, akik úgy vélik, hogy károsodást szenvedtek, és megértjük igyekezetüket, hogy megtalálják az okát, de megbízható tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy az Agent Orange nem okoz súlyos, hosszú távú egészségügyi károsodást.”

Legközelebb mikor tapogatod a telefonodat, vagy utasítást adsz a navinak, esetleg keresgélsz a neten, jusson eszedbe, hogy a világon mindennek ára van, ára amelyet nem feltétlenül pénzzel és nem feltétlenül te fizetsz meg, de valaki igen…

